Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

Ev dekorasyonunda renk uyumu, ev dekorasyonunda doğru renk seçimleri, eviniz için en iyi renk uyumları, dekorasyon renk kombinleri, ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl yaratılır?

Ev en keyifli ve bize özel yaşam alanımızı ifade ediyor. Dolayısıyla rahat ettiğimiz, zaman geçirmekten hoşlandığımız bir eve, mobilya ve eşyalara sahip olmak isteriz. Ama bunu çoğu zaman nasıl yapacağımızı bilemeyiz ve ev dekorasyonu için dergilere, internete başvururuz. Çünkü herkes evini dekore ettirmek için bir iç mimara başvuramıyor.  Bazen başımızın çaresine kendimiz bakmak zorundayız. Her neyse…

Birçok kişi renk seçimine duvar rengine karar vermekle başlar. Ancak yapmanız gereken son şey duvar rengini belirlemektir. Çünkü duvarları boyamak en kolay olay kısımdır.  İlk olarak mobilya, halı ve perde gibi objelerin rengi belirlenmelidir. Sonrasında duvar rengi seçimi oldukça kolay olacaktır.
Evi dekore etmeye öncelikle renk belirleyerek başlamak en doğrusu olacaktır. Peki renkleri neye göre belirleyeceğiz şimdi bunu açalım biraz. Renk belirlerken nasıl bir tarz olacağını belirlemeliyiz. Zıt renkleri mi kullanacağız ve kontrast oluşturacağız? Uyumlu renkleri mi kullanacağız yoksa aynı renk tonlarına mı yöneleceğiz? Elbette bu seçeneklerin hepsiyle çok güzel sonuçlar çıkarabiliriz.

Şimdi de birbiriyle uyumlu olan renkleri, kontrast oluşturacağınız zıt renkleri ve aynı renk tonlarını inceleyelim. Renk çemberinde öncelikle üç ana rengi SARI-MAVİ-KIRMIZ renklerini  görelim. Sonrasında ara renkler yani TURUNCU-MOR-YEŞİL. Son olarak da üçüncül renkler olan ara renklerle ara renklerin karışımlarına göz atalım. Bütün bu renkleri renk çemberinde görebilirsiniz.

renkler

renkler

Zıt renkler karşılıklı olan renklerdir. Bu renklerle çok canlı ve kontrast mekanlar oluşturabilirsiniz. Şimdi de sıcak renkler ve soğuk renklere göz atalım.

sıcak ve soğuk renkler

sıcak ve soğuk renkler

Şimdi de renkler ve anlamlarını inceleyelim. Böylece dekorasyonda ne istediğiniz çok daha net hale getirebilirsiniz.

Kırmızı – Öfke veya Aşk (dekorasyonda ise kırmızı iştah açan, yemeyi teşvik eden bir renktir)

Turuncu – Coşku ve Heyecan (dekorasyonda turuncu çalışma odası ve spor yapacağınız mekan için uygun olacak ve sizi hareket geçirecektir)

Sarı – Sevinç ve Mutluluk (dekorasyonda sarı küçük mekanlar için uygun olacaktır. İştah açıcı bir özelliği de vardır)

Yeşil – Kıskançlık veya İyi şans (dekorasyonda yeşil dinlendirici ve huzur veren bir renk olarak kullanılır. Her oda ve bölüm için kullanılmakla beraber en çok salon ve oturma odasında tercih edilir)

Mavi – Huzur ( yatak odası ve oturma odası için idealdir)

Mor – Yaratıcılık ve Tutku (Küçük dokunuşlarla mor rengi, odaya zenginlik, refah ve derin bir anlam verir.)

Beyaz – Temizlik ( mekanları olduğundan büyük fakat soğuk gösterir ve boşluk duygusu uyandırır. Banyo için uygundur. Küçük bir salonu beyaza boyayıp renkli mobilyalarla canlandırabilirsiniz)

Siyah – Hüzün (Siyah kendi başına kullanıldığında lüks görünür, diğer renkler ile kullanıldığında dramatik etkisi dikkat çeker.)

Evin iç dekorasyonunda renkler nasıl kullanılır?

İç dekorasyonda doğru seçmek en önemli aşamadır. Çünkü seçtiğiniz renk mekanın daha geniş, dar, ferah, iç açıcı, boğucu ya da kasvetli olmasına sebep olacaktır.

Küçük mekanlarda açık tonlar mekanı çok daha geniş göstermektedir. Renkli aksesuarlarla da odaya canlılık katacaktır.
Büyük mekanlarda ise sıcak ve koyu renkler kullanarak mekanı olduğundan daha sıcak ve rahat gösterir.

Açık renkli bir oda havadar, koyu renkli bir oda ise samimi görünür.
Şimdi birkaç görselle farklı renklerde dekore edilmiş evlere göz atalım.

Etiketler:

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. derman diyor ki:

    oturma odamın duvar rengı bej pembe pudra turunde. perde renkler turkuaz. l köşe koltuk almak istiyorum koyu ve turuncu rengınde ne dersınız.

Sayfa başına git