Gümüş Parlatma Teknikleri

Gümüş eşyalarınızı ve takılarınız parlatmak istiyorsanız farklı birkaç teknik önerebiliriz. Bunlardan en çok işe yarayan gümmüş parlatma yolları şunlar:

1- Diş macunu ile ovarak 10 dk bekletip sonra fırçayı biraz ıslatıp köpürte köpürte ovalayın. Sonra kalan lekeleri bir de bezle ovalayıp akan suyun altında yıkayın.

2- Bir miktar su kaynatın. Tencerenin dibini alüminyum folyo ile kaplayıp kaynayan suya karbonat ve tuz ekleyin. Sonra gümüş parçaları alttaki alüminyum folyoya değecek şekilde tencereye yerleştirip bir 5 dakika suyun içinde bekletin. Biraz havluyla ovalayınca iyice temizleyin.

3- Cezvenin içine çamaşır deterjanı koyup kaynayıncaya kadar bekletin ve sonra temizleyin.

4-1-2 çay kaşığı karbonatın içine macun kıvamına gelecek kadar sıcak su ekleyin. Macun kıvamındaki karbonatla yumuşak bir bez yardımıyla gümüşlerinizi ovun. Gümüşlerin üzerinde girinti çıkıntılar varsa eğer yumuşak uçlu bir fırça kullanabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra gümüşlerinizi ılık su ile durulayıp tüy bırakmayacak bir bez ile kurulayın.

5-Kararmış ve grileşmiş gümüşler üzerinde ketçap son derece yardımcı ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Ketçapı yeter miktarda kağıt peçetenin üzerine sıkın ve kararmış ve siyah noktalara sahip gümüş üzerine sürün. Hafif ileri geri hareketler ile gümüşü ovun. 15 dakika kadar gümüş üzerinde ketçabın kalmasını sağlayın. Gümüş parlatma işleminizi tamamladıktan sonra ılık su ile durulama yapabilirsiniz. Gümüş takılarınızın üzerindeki motiflere ve detaylara ulaşmak için yumuşak uçlu diş fırçası kullanabilirsiniz.

6-Bir miktar dezenfektan maddeyi gümüş üzerine sıkın ve pamuklu bir bez yardımı ile ovalayın. Kısa bir sürede uçan ve kaybolan dezenfaktanlar için hızlı şekilde gümüşler üzerinde kullanmanız gerekir. Uygulama sonrasında yıkamanıza gerek yoktur.

7- Pamuklu bir bezi limonlu sodanın içerisine batırın ve nemlendirin. Daha sonra gümüşlerinizi bu bezle ovalayarak silin. Elbette detaylı ve motifli gümüş takılar için aralara ulaşmak adına diş fırçası da kullanabilirsiniz.

8- Gümüşleriniz henüz tamamen kararmadan gündelik temizlik ve bakımlarını camsil ile gerçekleştirmeniz sık kullandığınız gümüş parçalarınızın kararmasını geciktirecektir.

9- 1-2 çay kaşığı amonyağa 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1/4 su bardağı su ekleyip karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışıma batırıp gümüşlerinizi bununla silin. Lekeler çok inatçıysa gümüşlerinizi bir süre bu karışımın içinde bekletebilirsiniz.

10- Yarım su bardağı sirkenin içine 2-3 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Küçük gümüşlerinizi bu karışımın içinde 3-4 saat bekleterek ovmaya gerek kalmadan parlamalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git