Kahve Telvesi Faydaları

Kahve telvesi faydaları, kahve telvesi nerelerde kullanılır, kahvenin telvesi ne işe yarar, kahve telvesi nelere iyi gelir, kahve telvesi neye yarar?

Keyiflenmek ya da bir dost ile sohbet etmek istediğimizde aklımız ilk gelen bol köpüklü bir Türk kahvesidir. Eee ne de olsa bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var diye biliyoruz. Ancak keyifli keyifli kahvemizi içtikten sonra kahve telvesini de dökmeyelim ve değerlendirelim. Çünkü kahve telvesi birçok farklı amaç için kullanılabiliyor. Şimdi gelin kahve telvesi nasıl değerlendirilir öğrenelim.

Kahve telvesi nerelerde kullanılır?

– Yarım çay bardağı ılık kahve telvesine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve eski ve temiz bir bezle ya da kağıt/gazete ile selülit olan bölgenize sarın ve 5-10 dakika bekleyip selülit olan bölgeyi hafifçe fırçalayarak ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kez yaparsanız kısa zamanda selülitlerinizden kurtulursunuz.

– Ilıtılmış kahve telvesini temiz ve kuru saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika bekletip saçlarınızı durulayın. Saçlarınızın parladığını ve daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

– Kahve telvelerini bitkiler için gübre olarak kullanabiliriz. Ya da çiçeklerinizin dibine dökebilirsiniz.  Kahve telvesi sayesinde fidelerinize nitrojen desteği sağlamış olursunuz. Telvenin böcek ve salyangozları uzak tuttuğunu da ekleyelim.

– Kullanılmış kahve telvelerini bir saksıda biriktirip mantar yetiştirebilirsiniz.

– Bir miktar sıcak suya kahve telvesi koyduğunuzda telve çözülür ve boya haline gelir. Bu boyayı da kağıt ve kumaş boyası olarak kullanabilirsiniz.

– Kesme tahtasını kahve telvesiyle temizlerseniz hem kokuları gidermiş hem de tahtanızı temizlemiş olursunuz.

– Kahve telvesini bir kağıt üzerinde kurutup boş bir kaseye koyup buzdolabına ve dondurucuya koyarak kötü kokulara engel olabilirsiniz.

– Yemek pişirirken soğan ve sarımsak doğradığınızda ellerinizi telve ile ovarsanız kokuları gidermiş olursunuz.

– Tencere ve tavalarınızı kahve telvesi kullanarak ovabilir ve temizleyebilirsiniz.

– Kullanılmış telveyi ıslatıp bir kulak pamuğu yardımıyla çizilmiş ahşapların olduğu bölgeye sürün ve çiziklerin renginin koyulaşarak daha güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

– Evinizi karınca basıyorsa karıncaların geldiği yollara az miktar  kahve telvesi koyarsanız karıncaların gelmesini engellemiş olursunuz.

– Köpeğiniz varsa köpeğinizi yıkarken şampuanına bir miktar kahve telvesi ekleyin ve öyle yıkayın. Bu işlem hem köpeğinizi pirelerden kurtardığı gibi tüylerinin de yumuşak ve parlak olmasını sağlayacak.

– Bir tenekenin içine 4-5 santimlik nemli telve ile doldurup bu kavanozun ağzına güçlü bir çift taraflı bant yapıştırın. Kahve kokusu hamamböceklerini tuzağa çekecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git