Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

yumurta kabuğu kemik erimesi, yumurta kabuğu kürü, yumurta kabuğu yemenin faydaları, yumurta kabuğu faydaları, yumurta kabuğu içeriği, yumurta kabuğu yapımı, yumurta kabuğu yenir mi…

Yumurta kabuğunun neredeyse %95’lik bir bölümü kalsiyum ihtiva ediyor. Bu da yumurta kabuğunu çok değerli bir hale getiriyor. Peki yumurta kabuğu bu kadar değerliyken onu neden çöpe atıyoruz? Acaba bu değerli ürünü kullanmanın bir yolu var mı diye düşünüyorsanız işte yumurta kabuğunu değerlendirmenin birkaç yolu…

Yumurta kabuğunun içeriğinde; magnezyum, bor, kükürt, demir, manganez, çinko gibi 30’a yakın mineral vardır. Uzmanlar, yumurta kabuğunun yüksek oranda kalsiyum ve mineral içermesi nedeni ile beslenme düzenine kesinlikle eklenmesi gerektiğini söylüyorlar. Özellikle kemik erimesi ve menopoz döneminde kullanmak gereklidir.

Salmonella bakterisi riskine karşı çok iyi kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondoda toz haline gelene kadar çekildikten sonra tüketilebilir.

Orta boy bir yumurta kabuğundan ortalama 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mg. kalsiyum içerir.

  • Toz haline gelen yumurta kabuğu salata ve yemeklerde kullanılabilir.
  • Yüksek orandaki kalsiyum içeriğinden dolayı yumurta kabuğu, cilt üzerinde son derece olumlu özelliklere sahiptir. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi olarak kullanıldığında cilt rengini açarak beyazlatır. Cilt lekelerine karşı 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülür. 20-25 dakika bekletilir ve yüz ılık su ile durulanır.
  • Kalsiyum desteği için yine yumurta kabuğu iyice dövülür ve limon suyu ile karıştırılır. Ağzı kapatılıp 3-4 gün buzdolabında bekletildikten sonra günde yarım tatlı kaşığı tüketilebilir.
  • Yumurta kabuğu aynı zamanda kanalizasyonların tıkanmasını önlemektedir. Mutfak lavabosunun süzgecine koyacağınız birkaç parça kabuk, boruları doğal yollardan temizleyecektir.
  • Bahçelerde gübre olarak kullanılan, bahçenizdeki bitkileri kurt ve salyangozlardan koruyan özellikleriyle de hayatı kolaylaştıran pek çok etkiye sahiptir.
  • Bir cam kavanoza yumurta kabuklarını koyun, sonra elma sirkesi ekleyin üzerine ve kavanozun kapağını kapatıp yumurta kabukları eriyene kadar yaklaşık 2 gün kadar bekletin. Yumurta kabukları, kolajen, kondroitin, glukozamin ve hyaluronik asit gibi, sağlıklı eklemleri teşvik eden besinleri içerir. Bu karışımı ağrıyan eklem bölgelerinize ya da boğaz bölgenizde ovalayarak kullandığınızda ağrılarınıza iyi gelir ve hızlı etki eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git